Негативно SEO: Що е то и как да се предпазим?

В SEO древността, преди 3-4 години, оптимизирането на един уебсайт беше на следния принцип – колкото повече линкове сочат към даден сайт, толкова по-добре за оптимизацията му. В днешно време, обаче, количеството отстъпва по важност за сметка на качеството. Линковете вече могат не само да не помогнат за класирането на даден уебсайт, а дори да му навредят. На базата на тази възможност се появи идеята за ‘’негативно SEO’’ – влошаване на позициите на конкурентен уебсайт.

Това става най-често чрез насочване на нискокачествени, спам линкове към сайта, на който искаме да навредим. Тази нечестна практика е известна от доста време в англоезичните страни, но напоследък започваме да забелязваме такива случаи и в България. В тази статия ще ви обясним какво да направите ако сте жертва на тъй нареченото негативно SEO и как да се предпазите от бъдещи “атаки”.

Мислите, че сте жертва на негативно SEO?

Първото нещо, което трябва да направите, е да намерите и оцените всички линкове сочещи към вашия уебсайт. По-подробно за този процес и отсяването на полезни от вредни линкове може да прочетете в тази статия. След като намерите “лошите’’ линкове, трябва да покажете на Google, че се отричате от тях и не искате те да влияят на позиционирането на сайта ви.

Това става с инструмент за уеб администратори, наречен Google Disavow Links. Чрез него вие може да изпратите списък с нежелани линкове към Google, а те от своя страна няма да зачитат тези връзки при класирането на сайта ви.

Как можем да се предпазим от негативно SEO?

Ето няколко начина, по които може да сте сигурни, че сайта ви не е под атака от конкурент.

  • Проверявайте позициите си по избрани ключови думи редовно.
  • Проверявайте скоростта на зареждане на сайта ви.
  • Следете и изследвайте трафика към сайта ви.
  • Проверявайте всеки нов линк към вашия сайт.
  • Извършвайте периодични проверки на всички входящи линкове към сайта ви.

Следвайте тези стъпки и няма да имате причини да се притеснявате от негативно SEO.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *