Как да подобрим UX качествата на нашият дизайн? Vol.2

7 Непоклатими правила на User Interface дизайна

Като продължение на нашият първи блог, представящ основите на UX и UI дизайна, ще подходим стъпка по стъпка, като отразим всяка една от най-важните точки и ѝ обърнем специално внимание.

Като наша първа инстанция, избрахме да ви запознаем по-подробно с характерните черти на UI (User Interface) дизайна и кои са неговите най-базови правила, към които трябва да се придържаме, за да отключим безкрайния потенциал на платформата, която разработваме.

(Hint: за ваше облекчение  в тази статия ще използваме правилата на закон номер 7.)

  • Закон на яснотата

Поребителят обикновено избягва да използва и обръща внимание на елементи без ясно значение и цел.

Базовата човешка природа ни кара да игнорираме или избягваме неща, които не можем да разберем. Поради тази наша черта е нужно да избягваме дизайна на елементи, които карат потребителите да се чудят какво е тяхното предназначение, защото шансът да го проверят е минимален.

  • Закон на предпочитаната дейност

Потребителят ще чувства удобство, когато лесно разбира каква е предпочитаната дейност, която се очаква от него.

С цел оптимизиране на работата на всеки потребител на нашата платформа, ние сме длъжни да се подсигурим, че той няма да губи време в чудене какво действие да предприеме – то трябва да бъде очевидно.

Да вземем за пример Туитър – когато започнете да използвате тяхната платформа, много бързо и лесно ще установите какви са най-предпочитаните дейности, а именно – споделяне на вашето мниение и следене на други хора и организации.

  • Закон на контекста

Потребителят иска и очаква да разполага с интерфейс контрол, който да е близо до предмета подлежащ на обработка.

Поддържайте вашата платформа удобна за потребителите си – ако нещо може да бъде обработено, променено или контролирано по какъвто и да е начин, тогава поставете нужните опции за контрол точно до него.

  • Закон на настройките по подразбиране

Потребителят много рядко ще предпочете да промени предварително установените настройки.

Тези настройки имат сила, понеже ние не ги забелязваме, но те са тези които контролират всичко, което създаваме. Затова е нужно нашите настройки да са възможно най-полезни, функционални и практични за всички възможни предпочитания.

  • Закон на ръководеното действие

Потребителят най-вероятно ще предприеме действие, ако бъде попитан да го направи.

Разликата между това да очаквате от потребител да предприеме действие или да поискате от тях да го направят е огромна. Не се колебайте да насърчавате вашите потребители да поемат в посоката, която вие искате или очаквате.

  • Закон на обратната връзка

Потребителят ще се чувства по-комфортно и спокойно, когато знае, че може да разчита на ясна и постоянна обратна връзка.

Семпла логика – колкото повече усещат, че вашият интерфейс комуникира и предлага различни действия, вашите потребители ще се чувстват все по-уверени.

Gmail е прекрасен пример за това, понеже за всяко действие ще получите нотификация включваща бутони като “Научете повече” и “Undo”. Това позволява на потребителите да чувстват, че имат пълен контрол и им дава увереността да ползват продуктът отново.

  • Закон на улеснението

Потребителят ще е по-склонен да предприеме усложнено действие, ако то е разделено на по-малки и улеснени стъпки.

Това е законът на улеснението – хората ще са по-склонни да предприемат 7 малки стъпки, отколкото една голяма, както направихте вие, когато прочетохте тази статия. Малките задачи са по-малко смущаващи и ни дават усещане за постижение, когато ги извършим.

User Interface дизайна е изключително отговорна и деликатна задача. Тези правила ще ви помогнат да подобрите вашите методи и да постигнете целите, които сте си поставили! А ако решите да ги нарушите, подсигурете се, че е с добра причина.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *